Gümrükçüoğlu, Trabzon limanı Arsin'e taşınmalı | Arsin Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Arsin Haber

Gümrükçüoğlu, Trabzon limanı Arsin’e taşınmalı

Trabzon Limanının şehir merkezinden taşınması tartışmalarına çok önemli bir öneri de şehrin en üst düzey yöneticisinden geldi.

Gümrükçüoğlu, Trabzon limanı Arsin’e taşınmalı
442
11 Haziran 2018 - 16:40

Trabzon şehir merkezinin deniz ile buluşması anlamında önündeki en büyük engel olan Trabzon Limanının, şehir dışına taşınması ile ilgili Trabzon’da çok sayıda STK ve iş adamı görüş bildirmişti, konuyla ilgili bu kez şehrin başkanı Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu konuştu ve ‘Tabi ki bende isterim limanın şehir dışına taşınmasını, o bölgenin Batum’da olduğu gibi milletin gezi alanı şehrin meydanı haline gelmesini’ ifadelerini kullandı.

Gümrükçüoğlu Trabzon Limanı’nın işletme hakkının özel bir şirkette olduğunu da hatırlatarak ‘Burada işletme sahiplerinin yanlış hatırlamıyorsam en az 15 sene daha orayı kullanım hakları var. Şimdi siz onlara, orayı terk et deyip böyle bir proje yapamazsınız. Onların haklarını korumakla da mükellefsiniz. Ya onlara 15 yıllık tahmini gelirlerini ödeyeceksiniz, ya da aynı şartlarda bir liman teslim edeceksiniz ve onlarda bunu kabul edecek.

Neresi olur, bunun bakılması lazım. Mesela Arsin’deki yatırım adasının önüne yapılacak olan liman olabilir, veya Sürmene’de ki tersanenin bir kısmı veya tamamı olabilir. Yani bölgedeki ticaret hacmini ve deniz ticaretini düşünmek, bu ticari artıyı bu şehirden de kaybetmemek gerekiyor. Hem limanı işleten firmanın haklarını, hem de şehrin menfaatlerini koruyarak limanı merkezin dışına alabilirsek, burası Çömlekçi ile birleşip güzel bir alan olacaktır. TOKİ Başkanımız Ergun Turan’ın da böyle bir çizimi vardı o bölge ile ilgili ama tabi ki dediğimiz gibi kullanım hakkını çok önemli bir husus limanda’ ifadelerini kullandı.

 

61SAAT.COM

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.