Çöp tepkisi sürüyor | Arsin Haber

SON DAKİKA
Sesli okuma özelliği ile bu haberin başlık ve kısa özetini sesli olarak dinleyebilirsiniz. SESLİ OKU OKUMAYI DURDUR

Çöp tepkisi sürüyor

Arsin ile Araklı STK ve muhtarlarında sıklıkla protestolu basın açıklaması yaptığı TRABRİKAB’a tepkiler sürüyor. Tesisin çevre sorunlarını beraberinde getireceğini belirten Kürem-Der Genel Başkanı Faruk Çebi “KTÜ’den görüş alınması ve söz konusu görüş doğrultusunda hareket edilmesi Araklı halkını rahatlatacağına inanıyorum.” şeklinde konuştu.

Bu haber 26 Mart 2018 tarihinde eklendi.

Arsin ile Araklı STK ve muhtarlarında sıklıkla protestolu basın açıklaması yaptığı TRABRİKB’a tepkiler sürüyor. Trabzon ve Rize illeri ile bunlara bağlı ilçe ve belde belediyelerinin katı atıklarının toplanacağı tesisin çevre sorunlarını beraberinde getireceğini belirten Kürem-Der Genel Başkanı Faruk Çebi, olağanüstü heyelan riski olan araziye böylesine bir tesisin yapılmak istenmesini ‘Komik’ olarak nitelendirdi.

Çebi, daha önce Araklı’’nın Turp Ormanı içimde yapılmak istenen tesise bölge insanının karşı çıktığını ve halkın uzun soluklu, haklı ve yoğun itirazları sonuç verdi ve söz konusu karardan vazgeçildiğini kaydetti. Bölge halkının Turp Ormanındaki mücadelesinin bir benzerini Taşönü’nde de vermesi gerektiğinin altını çizen Kürem-Der Genel Başkanı Çebi, “Taşönü Köyünde tarihi, turistik ve kültürel değerlere sahip üstelikte olağanüstü heyelan riski taşıyan bir araziye karar verildi. İşin komik olduğu kadar dramatik tarafı da hem toplumsal hem de bilimsel yönden yüksek risk taşıyan söz konusu kararlarla ilgili ne geçmişte ne de günümüzde Karadeniz Üniversitesinden hiçbir görüş alınmadı. Sadece koltuk ya da unvanını korumaktan başka hiçbir derdi olmayan siyasetçilerin veya bürokratların görüşleriyle hareket edildi.

İktidar Partisine her seçimde verilen en yüksek oyu ile örnek gösterilen Araklı Halkı’nın en masum ve en haklı taleplerine örnek gösterenler tarafından hep göz yumuldu. Bundan dolayı da Araklı halkının kamu vicdanı büyük yara aldı. Bilinmelidir ki; Araklı halkının mücadelesi yöresel mikro milliyetçilik duygularla hareket edilerek söz konusu çöp tesisinin ilçenin dışında yapılmasına yönelik değildir. En uygun sahaların incelenip bulunmasına yöremizde imkân varken; kolaycılığın tercih edilerek Araklı ilçesinde ve ilçenin de en olumsuz arazilerinde ısrar edilmesine yöneliktir.

Şu bir gerçektir ki; Araklı halkı iktidar partisine verdiği yüksek destekten dolayı hiçbir ayrıcalık istememektedir. Sadece bilgi ve liyakatten yoksun bürokratik anlayışlardan dolayı bedel ödettirilmesine itiraz etmektedir. Halka, bilime ve akla rağmen Araklı Taşönü köyünde yapılmasında ısrar edilen çöp depolama tesisi için verilen kararlarda Karadeniz Üniversitesinin kurumsal görüşünün alınması ve söz konusu görüş doğrultusunda hareket

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.