Arsin Ziraat Odası Başkanı Kozoğlu vatandaşı uyardı | Arsin Haber
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Arsin Haber

Arsin Ziraat Odası Başkanı Kozoğlu vatandaşı uyardı

Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu fındıkta Küllenmeye karşı vatandaşı uyardı.

Arsin Ziraat Odası Başkanı Kozoğlu vatandaşı uyardı
247
08 Nisan 2018 - 13:12

Arsin Ziraat Odası Başkanı Hasan Kozoğlu fındıkta Küllenmeye karşı vatandaşı uyardı, önerilerde bulundu. Kozoğlu; “ 2015-2016 ve 2017 yıllarında Fındıkta Külleme Hastalığı fındık bahçelerimizde yoğun zararlara neden olmuştur. Fındıkta Külleme Hastalığının etmeni kışı hastalıklı bitki artıklarında geçirir. Erken dönemde yaprak ve yeni oluşan çotanakları enfekte eder, rüzgarla yayılır.

Kültürel önlemler: Enfeksiyon kaynaklarının azaltılması için yere dökülen yapraklar ile hastalıklı bitki artıklarının toplanması, bulaşık dip sürgünlerinin kesilmesi ve imha edilmesi, iyi bir hava sirkülasyonu ve yeterli ışıklanma sağlamak için budama ve yabancı ot mücadelesinin yapılması hastalıkla mücadele için uygulanması gereken kültürel önlemlerdir. Kimyasal Mücadele: Birinci ilaçlama hastalığın bir yıl önce görüldüğü bahçelerde genç sürgünler 4-4,5 yaprak ve çotanak bağlama döneminde (NİSAN SONU), diğer bahçelerde ise belirtiler görülür görülmez yapılır.

Uygun koşullar devam eder ve hastalık tekrarlarsa kullanılan ilacın etki süresine göre ikinci ve diğer ilaçlamalar yapılır. İlaçlamalarda atomizör kullanılmalı ve ocak başına en az 1 litre ilaçlı su atılmalı; insan ve hayvan sağlığı bakımından ilaçlamadan 21 gün sonrasına kadar ilaçlama yapılan bahçelerde hayvan otlatılmamalı ve meyve yenmemelidir” dedi.

 

TAKA

 

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.